Teď jsem viděla

9. října 2008 v 9:34 | JG |  Co jsem viděla, co jsem slyšela
Scarface...

Scarface


USA, 1983, 170 min
Režie: Brian De Palma

Hrají: Al Pacino, Steven Bauer, Michelle Pfeiffer, Mary Elizabeth Mastrantonio, Robert Loggia, F. Murray Abraham, Harris Yulin, Mark Margolis, Richard Belzer


Po nadšení z o deset let mladšího "pacinovského" filmu Carlito's Way, jsem byla opravdu zvědavá na tuhletu třešničku, která je na čsfd hodnocená ještě lépe. Navíc jde o stejnou režii.
Zápletka která nikdy nezklame - bývalý vezeň a přistěhovalec z Kuby Tony (Al Pacino) dostane nabídku, která se neodmítá a na objednávku zabije komunistu. Poté díky svým nesporným schopnostem zejména v taktickém vyjednávání a díky na oko stavěné "férovosti", s kterou přistupuje ke svým spojencům, postupuje směrem vzhůru po "mafiánském kariérním žebříčku". Jeho ctižádost ho dostane až na absolutní špičku drogového oboru, nahromadí obrovské bohatství a dokonce zlikviduje svého dosavadního mafiánského šéfa a přebere mu manželku. Chorobná touha po moci, zhoršující se drogová závislost a paranoia mu však zakalují smysl pro realitu. Stává se nespolehlivým, vystrašeným a krutým. Postupně ztrácí své spojence a svůj hněv obrací i do okruhu nejbližších lidí. Pracně vubudovaný svět se mu rozpadne před očima.


Nepochybně skvělé herecké výkony všech aktérů, na kterých je film postaven. Děj zasazen do monumentálního, pestrobarevného, rušivého, kýčovitého prostředí odpovídajícího vkusu amerických osmdesátých let. Zklame nepoměrně větším zastoupením "brutalit", než bývá v podobných filmem zvykem, a rovněž mi chybělo inteligentní intrikářství v pozadí a vybroušená elegantní mafiánská taktika, kterou obdivuju ve filmech podobného ražení. Pěkný film, ale nesrovnatelný s Kmotrem, Americkým gangsterem nebo Carlito´s way.

Moje hodnocení: 80%
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Tomasso Tomasso | 11. října 2008 v 15:35 | Reagovat

Tak mně se Scarface dost líbil. Je pravda, že byl poněkud apokalyptický, viz scéna s motorovkou a závěrečné dějství + užasná hudba podobná té v Kubrickově Mechanickém pomeranči (konečně jsem si vzpomněl, kde jsem ji slyšel :o)), což je taky perlička kinematografie.:o) No ale je fakt, že to je snad první film, kde mi byl Al (nechť mi promine tak familiérní oslovení) nejen nesympatický, ale dokonce jsem si přál, aby ho konečně někdo odkrouhl (narozdíl od Carlitovy cesty). Mimochodem, scénář napsal O. Stone údajně v době své závislosti na drogách... To snad hovoří za vše.:o)

2 Yenny Yenny | 11. října 2008 v 15:47 | Reagovat

Máš pravdu, je absolutně nesympatický:o) Opravdu? To vážně hovoří za vše. Moc Ti děkuji za postřehy, názor a doplnění.

3 Tomasso Tomasso | 11. října 2008 v 20:17 | Reagovat

Nemáš vůbec zač. Co vím, povím. Co nevím, vymyslím.:o)

4 Yenny Yenny | 26. ledna 2009 v 20:32 | Reagovat

Já vím:o)))))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama